PinchukArtCentre представить курс лекцій «Постколоніальна теорія і деколоніальна практика», який відбудеться в рамках першої у Східній Європі персональної виставки бельгійського художника Яна Фабра, присвяченій колоніальному минулому Бельгії. Програма лекцій, розроблена освітнім департаментом арт-центру спільно із запрошеними лекторами-експертами, ознайомить з історичним і теоретичним контекстами зв'язків постколоніальної теорії та деколоніальної практики, а також продемонструє, як колоніальна спадщина проявляється в культурі, літературі, історії, психоаналізі, фемінізмі, марксизмі та ін.
Всі лекції проходитимуть у PinchukArtCentre. Участь безкоштовна, але обов'язкова попередня реєстрація.
У найближчі вихідні, 29-30 березня, відбудуться дві вступні лекції, які розглянуть постколоніальну теорію і деколоніальную практику: перша - з точки зору історії, політики та економіки; друга - культурології та соціальної антропології.
У суботу, 29 березня о 15:00 відбудеться лекція «Колоніалізм і постколоніалізм: ключові поняття та історичний нарис», яка досліджує поняття колоній і метрополій, починаючи з часів античного світу та епохи великих відкриттів, закінчуючи падінням колоніальних імперій у ХХ ст., пост-колоніалізмом та глобалізацією. Лекцію проведе історикиня, викладачка Київського політехнічного інституту, громадська активістка і перекладачка Ольга Мартинюк.
Слухачам розкажуть про особливості адміністрації, економіки та контролю тілесності в період існування колоній. Крім того, вони дізнаються про внутрішню колонізацію, яка існувала в Російській імперії; про заморські колонії таких континентальних імперій, як Франція, Великобританія і Голландія; а також про період переходу до демократії і спалахів масового насильства в ПАР, Руанді, Шрі-Ланці та Філіппінах.
У неділю, 30 березня о 15:00 почнеться лекція «Європа, яка ніколи не спізнюється або чи можуть пригноблені... бути пунктуальними?», яку проведе сходознавиця, кураторка і арт-критикиня Наталія Чермалих.
Слухачі дізнаються про прояви колоніалізму (імперіалізму), колоніальності, а також нео- і постколоніалізму в літературі, мистецтві та кінематографі. Одним з головних питань обговорення стане можливість подолання дихотомії центр/периферія, глобальний Північ/глобальний Південь, суб'єкт/об'єкт та ін. Крім того, учасники ознайомляться з коротким «словником пригноблених», який серед іншого включає в себе такі поняття, як витіснення, кордон, міграція, множинність, гібридність, полілінгвальність, відчуження, самотність, опір.
Розклад лекцій:
29.03 «Колоніалізм і постколоніалізм: ключові поняття та історичний нарис»
Лектор: Ольга Мартинюк - історикиня, викладачка Київського політехнічного інституту, громадська активістка і перекладачка.
30.03 «Європа, яка ніколи не спізнюється або чи можуть пригноблені ... бути пунктуальними?»
Лектор: Наталія Чермалих - сходознавиця, кураторка і арт-критикиня.
06.04 «"Ідеоколонія" урбанонімії міста Києва»
Лектор: Людмила Малес – дослідниця, викладачка факультету соціології КНУ ім. Тараса Шевченка.
12.04 «Де живуть найкрасивіші в світі жінки? Гендер, (пост)колоніалізм і глобалізація нерівності»
Лектор: Надія Парфан – культурологиня, феміністка, активістка.
13.04 «Українська література та російський імперіалізм: стратегії опору»
Лектор: Олена Юрчук - кандидатка філологічних наук, завідувачка кафедри українського літературознавства та компаративістики Житомирського державного університету ім. Івана Франка.
26.04 «Постколоніалізм, пам'ять, ностальгія»
Лектор: Надія Чушак - дослідниця політики пам'яті, ностальгії, колишньої Югославії, пост-соціалізму та молодіжних протестних рухів.
27.04 «Африка мрій та дійсності»
Лектор: Наталія Романова - мистецтвознавець, старша викладачка Національного університету театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенко-Карого, викладачка Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури.
Виставка бельгійського художника Яна Фабра, представлена у PinchukArtCentre, складається з двох розділів та є продовженням критичних рефлексій митця на тему колоніального минулого Бельгії. Перший розділ виставки, «Данина Бельгійському Конго», розповідає про закріпачення мільйонів конголезців, звірства, які щодо них чинилися, і жадібність колоніалістів, котрі активно розкрадали природні багатства країни.
Друга частина виставки – «Данина Ієронімусу Босху в Конго» – досліджує абсурд і жах згаданих подій у більш символічний спосіб, через іконографію та образи картин Босха. Ці роботи, де злочинні дії відображено у художній формі, є потужною критикою безумства, яке виникає через втрату людьми життєвих орієнтирів.
Попередня реєстрація для слухачів лекцій обов'язкова!
Заявки приймаються за телефоном (044) 590 08 58 або по e-mail: [email protected]
Приміщення, в яких проводитимуться лекції, вміщають не більше 80 гостей, тому рекомендуємо приходити заздалегідь. Місця в залі займаються в порядку живої черги.
Контактна інформація для запитів ЗМІ:
Тел.: +38 044 494-1148, [email protected]
Контактна інформація:
Тел.: +38 044 590-0858, [email protected]